+90 342337 27 97

Hamilelik Takvimi - Son 3 Ay

Bebeğiniz ile ilgili neler olduğunu kontrol ediniz.

Kendi başına buyruk: "Belki büyük girişi yapmanın zamanı veya belki de değil!" Biz yetişkinler bir programı takip etmeyi sevdiğimiz kadar, bebekler öyle değildir. Bu nedenle eğer yeni aile üyesini bu hafta bekliyorsanız, küçük bebeğiniz vücudunuzun sıcaklığında ve güvencesinde bir kaç gün daha kalmaya karar verirse hayal kırıklığına uğramayınız, ve hatta belki de haftalar. Eğer bebeğiniz gecikiyorsa, resmi doğum tarihinin üzerinden 10 ile 14 gün geçtikten sonra doktorunuz sizinle doğumu suni olarak başlatmak isteyip istemeyeceğinizi konuşabilir. Eğer doğumun kendi kendisine başlamasına karar verirseniz, muhtemelen bebeğin iyi olup olmadığını görmek için bazı ekstra testler yapılmasını isteyeceklerdir.

Hamileliğiniz

Harikalar dolusu değişiklikler: Hamileliğinizin sonuna yaklaşırken, son dokuz ayda vücudunuzun geçtiği inanılmaz değişiklikleri şöyle bir düşünün. Rahminiz şimdi hamile kaldığınız zamankiyle kıyaslanınca bin defa daha büyük! Ve göğüsleriniz hamile kalmadan önceki haliyle kıyaslanınca emzirmeye hazırlandıklarından dolayı iki hatta üç misli daha büyük. Her bir göğsünüz yarım kilo almış.

Son dakika arzuları: 40. haftaya kadar doğum başlamazsa endişelenmeyin. Daha da uzun gitse, 42. haftaya gelene kadar geç kalmış sayılmazsınız. Bir an önce bebeğinize kavuşmak istiyor olsanız da, gevşemeye çalışın, ve bu son günlere kendinize ayırabileceğiniz günler olarak bakın. Evde bir film seyredin veya bir kitabı baştan sona okuyun. Bebeğiniz doğduktan sonra, 24 saat boyunca ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz gerekecek, ve belli bir süre kendinize zaman ayıramayacaksınız.

Uzmanlardan: Bu son günlerde yapmanız gereken bir diğer şey, bütün yeni aldığınız ve hediye gelen bebek elbiselerini yıkamaktır. Prima Enstitüsü uzmanlarından Linda Jonides, diyor ki "Bazı parçalar, yumuşaklıklarını ve renklerini korumak için kimyasallarla işlenmiş olabilir. Eğer yıkanmazlarsa, bu kimyasallar yeni doğanların hassas ciltlerinde tahrişe neden olabilir. Yıkama esnasında yumuşak ve biyolojik olmayan bir deterjan kullanmalısınız".

Paylaş: