+90 342337 27 97

Hamilelik Takvimi - İkinci 3 Ay

Bebeğinizin gelişmesi ile ilgili neler olduğunu kontrol edin.

Enerji dolu: Bebek zıplıyor ve dalıyor, dönüyor ve tekmeliyor, sizin küçük bebek olimpiyatlarına hazırlanırken çok iyi zaman geçiriyor. Tam siz iyi bir gece geçirmek üzere hazırlanmışken, o egzersizlerine başlıyor. Sanki her zamankinden daha fazla hareket ediyormuş gibi mi geliyor? Evet öyle; bebekler en çok 24 ile 28 hafta arasında hareketli olurlar. Bundan sonra kendisinin o kadar iyi becerdiği akrobatik hareketleri yapmak için çok fazla yeri kalmaz.

İnce derili: Eğer bebeğiniz göğsüne bakabilse ilk anatomi dersini almış olurdu. Çünkü cildi hala daha ince ve şeffaftır, hala daha altındaki kan damarlarını, kemikleri ve organları görmek mümkündür. Aylar geçtikçe derisi kalınlaşmaya devam edecektir ta ki sizinki gibi opak olana kadar.

Görüyorum: Bebeğinizin gözleri hala daha kapalı olmasına rağmen, gözlerinin her kimsi mevcuttur, buna retina da dahildir ve önümüzdeki ay onun gelişimini tamamlayacaktır. İris, gözün renkli kısmi, hala daha pigmentasyona sahip değildir. Bebeğinizin göz rengi önümüzdeki bir kaç ay içinde oluşacak, ancak gerçek rengi doğduktan sonraya kadar belli olmayacaktır.

Ölçümler: Bu hafta küçük jimnastikçinizin ağırlığı 480 grama kadar çıkabilir ve boy olarak 25 cm´in biraz üstündedir.

Süt var mı?

Vernix bebeğin cildini amniyotik sıvıdan koruyan beyaz peynirimsi maddedir. Bu resimde üst dudakta ve burun ile kasların üstünde ve yüzde görülmektedir.

Hamileliğiniz

Erken doğum alarmı: Bu noktadan itibaren erken doğum belirtilerinin farkında olmanız lazım. Bunun en çok görülen semptomlar arasında menstrüel kramp şeklinde ağrılar, vajinal salgılamada değişiklik, belinizin alt kısmında sürekli bir ağrı, rahim kasılmaları, pelvis üzerine baskı (sanki bebek onun üzerine bastırıyormuş gibi), vajinadan sıvı sızması veya akması sayılabilir. Tabi bu rahatsızlıkların bir kısmı mesela sırt ağrısı veya kasılmalar hamileliğin genel şikayetleri de olabilir. Vücudunuza dikkat edin, eğer semptomlar sıklıkla tekrarlıyor ve siz bir bardak meyve suyu içip bir saat kadar uzandıktan sonra geçmiyorsa doktorunuzu arayın. Ve vajinadan sızan veya akan sıvının derhal tıbbi müdahale gerektirdiğini unutmayın.

Babalığa hazırlık: Dışarıdan bakıldığında sizinki kadar belirgin olmasa da Babalar hamilelik boyunca inanılmaz değişikliklerden geçerler. Eşiniz bu genellikle korkutucu fakat harikulade olaya hazırlık olarak farklı bir görünüm deniyor olabilir. Mesela sakal veya bıyık bırakmak gibi. Belki de saç şeklini değiştiriyor veya farklı bir faaliyet ile uğraşmaya başlıyordur. Şimdi bu değişiklikleri ve anne baba olmanın sizin ilişkinizi nasıl etkileyeceğini konuşmanın tam zamanıdır.

Uzmanlardan: Karnınızın daha da büyümesi ile muhtemelen direksiyonun arkasında bulunduğunuz zamanlar için ayarlamalar yapmanız gerekmektedir.

 

Paylaş: