+90 342337 27 97

Anne Bebek Sözlüğü (A)

Ağız sütü: Kolostrum olarak da bilinen,  doğumdan itibaren ilk 7 gün gelen süt. Sarı renkte ve koyu kıvamlıdır. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Bazen hamileliğin sonlarında da gelmeye başlar.

Apgar Skoru: Yeni doğan bebeğe doğumun 1. ve 5. dakikalarında iki defa yapılan; kalp atım hızının, solunumunun, kas tonusunun, refleksif yanıtlarının ve cilt renginin değerlendirilmesinin yapıldığı bir testtir.

Ani bebek ölüm sendromu: “Beşik ölümü” diye de anılan1 yaşından küçük bir bebeğin tam bir inceleme ve otopsiden sonra bile açıklanamayan, ani ve tahmin edilemeyen ölümüdür. 3. ve 5. aylar en sık görülen dönemlerdir. Yüzde 90’ı ilk 6 ayda görülmektedir.

Amniyon Sıvısı: Hamile kadınların karnındaki bebeğin tüm hamilelik süresince etrafı zar ile çevrili bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin adı amniyon kesesidir. Amniyon kesesinin içini dolduran ve bebeğin içinde  yüzdüğü- sıvıdır

Amniyosentez: Gebeliğin 16-22. haftaları arasında riskli ya da ileri yaş hamleliklerde anne karnından ince ve uzun bir iğne yardımıyla amniyon sıvısının alınması işlemidir. Kromozom anomalisi ya da başka bazı rahatsızlıkların teşhisi için önemli bir yöntemdir.

Areola: Göğüs ucunu çevreleyen pig­mentli veya renkli halka.

Atonik rahim: Gevşek, güçsüz rahim.

Aşılama: Hamile kalmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Yumurtaların çatlama zamanında hazırlanmış olan spermlerin rahim içerisine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılmasıdır.

Antibiyogram: Doğru antibiyotiğin verilmesi için, bakteriyi hangi ilaçların en etkili şekilde ortadan kaldıracağının, hangi ilaçların ise etkisiz kalacağının belirlenmesi işlemidir.

Paylaş: