+90 342337 27 97

Anne ve Bebek Sözlüğü

Anne Bebek Sözlüğü (K) Anne Bebek Sözlüğü (K)

Kordon dolanması: Anne karnında bebeğin beslenmesi için anne ile bağlantı sağlayan kordonun bebeği dolanması durumuna verilen addır. Kordonun normalden uzun olduğu duruml..

Anne Bebek Sözlüğü (L) Anne Bebek Sözlüğü (L)

Lohusa depresyonu: Lohusa dönemi sırasındaki değişimlerden dolayı yeni annenin yetersizlik ve gelecek endişeleri yaşadığı depresyonik durum. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta ..

Anne Bebek Sözlüğü (M) Anne Bebek Sözlüğü (M)

Makat Gelişi: Bebeklerin çoğunun doğum sırasında ilk önce başları çıkar. Bazen de bebek rahim içinde ters durur. Bu bebeklerde kafa yukarıda popo ise aşağıdadır. Bu durum..

Anne Bebek Sözlüğü (N) Anne Bebek Sözlüğü (N)

Nişan gelmesi: Hamileliğin sonlarına doğru rahim ağzında başlayan değişimlerden dolayı kanalın içinde bulunan mukus yani sümüğümsü yapının düşmesine verilen addır.

Anne Bebek Sözlüğü (O) Anne Bebek Sözlüğü (O)

Ovülasyon: Normal koşullarda genellikle 28 gün süren menstürasyonun ortalarında olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesinin gelişip büyüyerek çatlamasıdır.

Anne Bebek Sözlüğü (P) Anne Bebek Sözlüğü (P)

Plasenta: Anne ve cenine ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir organdır. Anne ile bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlar.

Anne Bebek Sözlüğü (R) Anne Bebek Sözlüğü (R)

Riskli bebek: Durumunda herhangi bir olumsuz çevresel ya da biyolojik etmen bulunduran ve bu etmenlerin etkisiyle gelişme geriliği oluşabilecek bebekler 'riskli bebek' o..

Anne Bebek Sözlüğü (S) Anne Bebek Sözlüğü (S)

Spina Bifida: Spina bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisidir.

Anne Bebek Sözlüğü (T) Anne Bebek Sözlüğü (T)

Toksoplazma enfeksiyonu: Toksoplazmozis anne karnındaki bebekte enfeksiyona ve bazı anomalilere neden olan bir enfeksiyon. Az pişmiş et yemek ve kedilerle temasla bu hast..