+90 342337 27 97

Anne ve Bebek Sözlüğü

Anne Bebek Sözlüğü (A) Anne Bebek Sözlüğü (A)

Ağız sütü: Kolostrum olarak da bilinen, doğumdan itibaren ilk 7 gün gelen süt. Sarı renkte ve koyu kıvamlıdır. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Bazen ..

Anne Bebek Sözlüğü (B) Anne Bebek Sözlüğü (B)

Beta HCG testi: Hamileliğin erken döneminde yükselerek önce kanda sonra da idrarda tespit edilen HCG hormonunun oranını öğrenmeye yarayan kan testidir. Kesin sonuç verir.

Anne Bebek Sözlüğü (C) Anne Bebek Sözlüğü (C)

Chadwick işareti: Gebelik esnasında vajinal mukozanın genellikle koyu mavimsi, morumsu kırmızı renkte ve aşırı derecede kanlanmış şekilde görünmesi.

Anne Bebek Sözlüğü (D) Anne Bebek Sözlüğü (D)

Dış gebelik, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleştikten sonra o bölgede gelişmesi sonucunda oluşan normal dışı bir gebelik durumud..

Anne Bebek Sözlüğü (E) Anne Bebek Sözlüğü (E)

Embrio transferi: Laboratuar ortamında döllenen ceninin (embrionun) jinekolojik muayene masasında rahim içine bir kateter yardımı ile aktarılması işlemidir.

Anne Bebek Sözlüğü (F) Anne Bebek Sözlüğü (F)

Fetal Distres: Rahim içindeki fetüsün oksijensiz kalması nedeniyle yaşamının tehlikeye girmesi.

Anne Bebek Sözlüğü (G) Anne Bebek Sözlüğü (G)

Göbek kordonu: Bilimsel adı ile umbilikal kordon bebek ile plesenta arasında uzanan, anne karnındaki gelişimi süresince bebeğin yaşam desteği olan, ortasından kan damarl..

Anne Bebek Sözlüğü (H) Anne Bebek Sözlüğü (H)

Hamilelik diabeti: Daha önceden diyabeti olmayan bir gebede ikinci trimester ve sonrasında diyabet ortaya çıkması durumudur. Bazen gebelikte doğal bir hiperglisemi (şeker..

Anne Bebek Sözlüğü (I) Anne Bebek Sözlüğü (I)

İkili test: Ense kalınlığı ölçümü olarak da bilinen , gebeliğin 11.-14. Haftaları arasında yapılan, Down sendromu ve Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomaliye sahip beb..